• Homepage /
  • Blog /
  • Na czym polega masaż próżniowy i czy potrzebny jest strój?

Na czym polega masaż próżniowy i czy potrzebny jest strój?

Masaż próżniowy i strój do niego

Masaż próżniowy przybiera na popularności. Na czym polega ten zabieg i czy do jego wykonania potrzebny jest specjalny strój? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej 😀.

Czym tak właściwie jest masaż próżniowy?

Masaż próżniowy (nazywany przez niektórych terapią próżniową) to zabieg, przy którym wykorzystuje się specjalne urządzenia — po dotknięciu skóry zasysane jest powietrze, co tworzy tytułową próżnię. Razem z powietrzem zasysana jest oczywiście też skóra, dlatego raczej jest to zabieg o wyższym poziomie intensywności.

Czym jest owe “specjalne urządzenie”? Zwykle wykorzystuje się dermomasażer lub, alternatywnie — chińskie bańki. Oba jednak działają w dość podobny sposób i wykorzystują podciśnienie zasysając skórę.

Czy ten rodzaj masażu jest bolesny?

Osobiście nie uważam, aby masaż podciśnieniowy był bolesny. Choć oczywiście ilu ludzi, tyle opinii. Niektórzy skarżą się na pewnego rodzaju dyskomfort czy napięcie w miejscach, gdzie używany jest dermomasażer lub chińskie bańki, choć jest to raczej rzadkość.

Jeśli jesteś wyjątkowo “tkliwą” osobą i obawiasz się, że ten rodzaj masażu może być dla Ciebie bolesny — to po prostu poinformuj o tym masażystę przeprowadzającego zabieg. Specjalista będzie w stanie dostosować technikę wykonywania masażu tak, aby nie sprawiał on Tobie dodatkowego dyskomfortu.

Zasysanie skóry — w jaki sposób to niby działa?

Pewnie zastanawiasz się w tym momencie, w jaki sposób zasysanie skóry może pomagać pacjentom? Jak się okazuje — to naprawdę działa, a poniżej przeczytasz o 4 powodach, dlaczego.

1. Poprawi krążenie krwi. Zasysanie skóry sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne w Twoim organizmie. To z kolei usprawnia transportowanie składników odżywczych oraz tlenu do tkanek wewnętrznych. Dzięki temu będziesz czuła się bardziej zregenerowana… i po prostu zdrowa.

2. Stymuluje układ limfatyczny. Próżnia sprzyja też stymulacji układu limfatycznego, który odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu i wspomaga pracę układu odpornościowego. Jeśli ostatnimi czasy czujesz się sennie i często chorujesz, być może dotyczy Cię problem osłabionego układu limfatycznego.

3. Rozluźni mięśnie. Nie stoi za tym żadna głębsza filozofia — po prostu wraz z powietrzem i skórą zasysane są też Twoje mięśnie. Nie zapominaj, że masaż próżniowy to nadal masaż. Dlatego jeśli jesteś obolała, Twoje mięśnie często są spięte a konwencjonalne zabiegi pomagają tylko na chwilę — spróbuj wersji próżniowej.

4. Polepszy kondycję skóry. Co wpływa na elastyczność, jędrność i po prostu atrakcyjny wygląd skóry? Oczywiście elastyna oraz kolagen. Zamiast przyjmować je w tabletkach (na temat suplementacji kolagenu rozpisałem się w tym artykule), rozważ masaż próżniowy. Pomoże Ci on również w złuszczaniu martwego naskórka.

Musisz mieć jednak na uwadze, że skuteczność będzie dla każdego z nas różna. Konieczny jest więc nadzór doświadczonego specjalisty-masażysty, który odpowiednio dopasuje intensywność zabiegu.

Efekty uboczne masażu próżniowego

Do najbardziej dotkliwych efektów ubocznych masażu próżniowego zaliczam dyskomfort i ból u pacjentów. Choć pojawia się on sporadycznie i raczej jest o niewielkim nasileniu, to warto o nim wspomnieć. Czasem może pojawić się też podrażnienie skóry. Oprócz tego mogą mieć miejsce:

Siniaki. Niekiedy wynikają one z nieuwagi osoby wykonującej masaż, a czasem są naturalną odpowiedzią organizmu na nowy zabieg. Tak czy inaczej — sine znamiona mogą pojawić się na Twoim ciele i powinnaś być tego świadoma.

Zaczerwienienia. W parze w sinymi zmianami idą również te czerwone. Podobnie: ich występowanie może być zupełnie normalne. Czasem zaczerwienieniom towarzyszy też uczucie pieczenia — jeśli tak się stanie, koniecznie poinformuj o tym masażystę.

Przeciwwskazania do masażu próżniowego

O ile zabieg jest małoinwazyjny i z reguły “przyjazny” wobec pacjentek, o tyle istnieje też kilka przeciwwskazań, które go dyskwalifikują. Masaż próżniowy jest zabroniony, gdy występują u Ciebie:

1. Choroby skóry. Mam tutaj na myśli takie schorzenia jak trądzik różowaty, trądzik ropowiczy czy łuszczycę. Nie ukrywaj żadnych znamion na swojej skórze i bądź otwarta podczas rozmowy z lekarzem specjalistą.

2. Rany otwarte. Nie powinnaś iść na masaż próżniowy gdy na Twojej skórze znajdują się skaleczenia, rany otwarte lub infekcje skórne. Unikniesz w ten sposób pogorszenia się stanu Twojego zdrowia.

3. Ciąża. Osobiście odradzałbym korzystania z zabiegu na jakimkolwiek etapie ciąży. Ryzyko niebezpieczeństwa jest raczej niskie, jednak zdrowie dziecka nie jest warte całego zachodu.

Nie wspominam o takich oczywistościach jak choroby krwi, choroby serca czy choroby nowotworowe. Tak czy inaczej — skonsultuj się z lekarzem, a wszystko powinno przebiec pomyślnie.

Strój do masażu próżniowego — mieć czy nie mieć?

Mieć! Odpowiednio dobrany strój do masażu próżniowego to nie tylko dodatkowa doza prywatności (możesz wybrać wersję z długimi nogawkami i rękawem), ale też ochrona skóry przed wcześniej wspomnianymi podrażnieniami. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w dobrej jakości strój do zabiegów, odwiedź mój sklep internetowy klikając w ten link.

Gorąco zachęcam Cię też do sprawdzenia moich poprzednich poradników 🙂:

Jak przygotować się do zabiegu endermologii?

Czy do SPA potrzebny jest specjalny strój?

Ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem?

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *