Ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem?

ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem

Ostatnio coraz więcej osób z mojego najbliższego otoczenia stwierdza, że chce zostać kosmetologami. Niektórzy nawet rozwijają ten plan o własny gabinet. Najczęściej w ich głowach rodzi się pytanie: ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem? Cóż, nie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć A lub B, jednak postaram się jak najszerzej opisać zagadnienie zarobków kosmetologów z własnym salonem.

Średnie zarobki kosmetologa w Polsce

Zanim przypatrzymy się konkretnemu przypadkowi kosmetologa z własnym gabinetem, najpierw zastanówmy się, ile zarabia przeciętny kosmetolog w Polsce. Nie jestem alfą i omegą, dlatego do sprawdzenia tej statystyki wykorzystam stronę wynagrodzenia.pl. Wynika z niej, że:

– kosmetolodzy w Polsce zarabiają zwykle w przedziale od 3700 złotych do 5540 złotych,

– poniżej tego przedziału zarabia 25% kosmetologów, a powyżej przedziału – również 25%,

– medianę zarobkową stanowi kwota 4530 złotych.

Próbie poddano prawie 250 kosmetologów, a ostatnią aktualizację wprowadzono w styczniu 2023 roku (w momencie, gdy przygotowywałem ten artykuł).

Od czego zależą zarobki kosmetologa?

Ta sama strona internetowa zaznacza, że pensje kosmetologów uzależnione są między innymi od stażu pracy, wykształcenia kierunkowego, wielkości firmy w której jest się zatrudnionym oraz województwa.

Co ciekawe – według tych statystyk prawie 100% kosmetologów stanowią kobiety. Moim zdaniem jest to jednak trochę zawyżony wynik, dlatego wszystkie informacje zaczerpnięte z tej strony traktuję z przymrużeniem oka.

Ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem w Polsce?

Zupełnie inaczej wygląda kwestia tego, ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem. Tutaj zarobki uzależnione są tylko i wyłącznie od tego, ilu klientów obsługuje taki prywatny salon. Internet podpowiada, że doświadczeni kosmetolodzy prowadzący swoją własną firmę są w stanie zarabiać nawet w okolicach 10 000 złotych miesięcznie – co moim zdaniem jest bardzo imponującym wynikiem.

Niestety, jak to przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej – na każdą świetnie prosperującą firmę często przypada też jedna bankrutująca. To właśnie dlatego bardzo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem – gdyż jeden może zarabiać 5 cyfrową kwotę miesięcznie, a drugi będzie musiał dokładać pieniądze do niedokładnie prowadzonego biznesu.

Jakie są koszta własnego gabinetu?

Do najważniejszych kosztów prowadzenia własnego gabinetu kosmetologicznego wliczam:

– wynajem, jeśli nie posiadasz gabinetu własnościowego,

– czynsz, ten akurat występuje praktycznie zawsze,

– materiały i sprzęt, w tym również jego amortyzacja,

– media, czyli głównie woda i prąd, który dla przedsiębiorców jest po prostu droższy,

– pracownicy, oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzisz gabinetu w pojedynkę,

– księgowość, czyli wszelkiego rodzaju podatki i ubezpieczenia zdrowotne.

Gdyby spojrzeć na to z nieco innej perspektywy, mogłoby się wydawać, że na jednym zabiegu kosmetolog z własnym gabinetem jest w stanie zarobić kilkaset złotych, co może przełożyć się nawet na kilka tysięcy złotych dziennie. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa, a prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego to nie tylko potencjalnie wysokie zarobki, ale też równie wysokie koszty.

Czy opłaca się być kosmetologiem z własnym gabinetem?

Żeby opłacało Ci się otworzyć własny salon urody, to koniecznie musisz mieć doświadczenie zarówno w kosmetologii jak i prowadzeniu działalności. Opłacalność tego typu biznesu zależy jednak nie tylko od Twoich predyspozycji, ale też lokalizacji, liczby konkurencji oraz budżetu, który możesz przeznaczyć na marketing i promowanie marki.

Na pewno nie polecam Ci otwierania własnego gabinetu jeśli nie masz ani doświadczenia w prowadzeniu firmy, ani też nie masz odłożonych środków na inwestycję i planujesz brać wszystko na kredyt. Zadłużanie się to ryzykowne podejście i osobiście na nic podobnego bym się nie pisał.

Reasumując: to może się zarówno opłacać, jak i nie opłacać. Jak w każdym biznesie. Jeśli oczekiwałaś jednej ogólnej odpowiedzi w stylu “tak, będziesz zarabiać 20 tysięcy miesięcznie” to niestety muszę wyprowadzić Cię z błędu. W prowadzeniu własnego gabinetu kosmetycznego najbardziej liczby się dysponowanie finansami i zdolność zdobywania klientów, a sama kosmetyka… to tylko tło całego biznesu.

Jakie usługi oferować w gabinecie żeby zwiększyć zyski?

Na temat najbardziej dochodowych zabiegów kosmetycznych rozpisałem się szerzej w tym artykule: Jakie są najbardziej dochodowe zabiegi kosmetyczne? Czyli na czym zarobisz najwięcej. Jednak ostrzegam – jest to pytanie wielokrotnego wyboru, w którym istnieje dużo poprawnych odpowiedzi. A pierwsze skrzypce znów gra doświadczenie i wiedza na temat rynku kosmetycznego.

Zaczynam publikować też bardziej specjalistyczne materiały na temat najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Pierwszy z nich, o dermapenie, możesz przeczytać tutaj: Dermapen – jak działa nakłuwanie skóry mikroigłami?

Jeśli planujesz otworzyć swój własny gabinet kosmetyczny lub też po prostu interesujesz się tym tematem – zapraszam Cię do regularnego sprawdzania mojego bloga.

Pozdrawiam, producent strojów do endermologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *