Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny?

Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny?

Zastanawiasz się, czy kolagen w tabletkach jest skuteczny? Planujesz rozpocząć suplementację, ale towarzyszą Ci obawy? Poniżej omawiam kwestię kolagenu i odpowiadam na tytułowe pytanie.

Czym jest kolagen i skąd się bierze?

Kolagen jest produkowanym przez nasz organizm białkiem. Jego główną funkcją jest łączenie komórek, dlatego jest tak bardzo pożądany wśród osób, którym zależy na zdrowej i pięknej skórze. Wspomaga też wytrzymałość kości (w tym zębów), ścięgien oraz chrząstek. Rola kolagenu w organizmie człowieka jest jednak znacznie szersza, i chroni nawet narządy wewnętrzne.

Białko to bierze się głównie z diety. Duże jego ilości znajdziesz w różnego rodzaju żelatynach, chrząstkach i podrobach zwierzęcych. Są to jednak produkty, których osoby na diecie starają się unikać — gdyż mają sporą zawartość tłuszczu. Nic więc dziwnego, że szukają one innych metod na zwiększenie ilości tego białka w organizmie, i stosują np. kolagen w tabletkach.

Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny?

Na rynku znajdziesz mnóstwo suplementów z kolagenem w składzie. Najczęściej wybierany jest jednak w formie proszku lub tabletek. Po drodze mogą jednak pojawić się różne problemy, np. z przyswajalnością. Nasz organizm przez wiele lat przystosowywał się do pozyskiwania białka z diety, a nie suplementów. Więc czy kolagen w tabletkach jest skuteczny? Tak, ale nie jest to optymalny wybór.

Znacznie rozsądniej będzie zacząć od zmiany stylu życia (zwiększona aktywność fizyczna) oraz porzucenia nałogów (głównie alkohol oraz papierosy). Zrezygnuj też z dłuższych kąpieli słonecznych bez dobrego kremu z filtrem. Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, która w naturalny sposób pomoże Ci zwiększyć ilość kolagenu w organizmie. Dopiero, gdy powyższe działania nie przyniosą skutków (lub też stan zdrowia nie pozwala Ci na ich wdrożenie), możesz zdecydować się na kolagen w tabletkach.

Niedobór kolagenu – jakie są przyczyny i objawy?

Ubytek kolagenu w organizmie jest… naturalny. Im starsi jesteśmy, tym mniej białka produkuje nasz organizm. Jesteśmy też mniej aktywni fizycznie, co również przekłada się na niedobór. Nie oznacza to jednak, że musisz akceptować ten stan rzeczy. Zbyt mała ilość kolagenu we krwi przekłada się bowiem na:

– pogorszenie stanu skóry (brak elastyczności, matowienie),

– łamanie się włosów i paznokci,

– bóle kości i stawów.

Może pojawić się też obniżona odporność, problemy z układem krążenia czy zaburzenia apetytu. Powody niedoboru kolagenu mogłeś już wywnioskować z poprzedniego akapitu, gdzie pisałem o aktywności fizycznej, używkach i słońcu. Jednak to nie wszystkie przyczyny. Oprócz nich, na ilość kolagenu negatywnie wpływa:

– brak odpowiedniego nawodnienia (staraj się wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie),

– nieregularny sen (śpij po 7-9 godzin na dobę, w zależności od potrzeb organizmu),

– nadmierny stres (jeśli nie potrafisz sobie z nim poradzić, sięgnij po naturalne środki uspokajające).

Jako, że jestem zwolennikiem rozwiązań naturalnych — proponuję Ci zacząć od zmiany diety, wprowadzenia codziennej aktywności fizycznej i zadbania o dobrą higienę snu. Skoro czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, czy kolagen w tabletkach jest skuteczny — innymi słowy: chcesz zacząć go suplementować. Oczywiście nie zabronię Ci tego robić, ale bez odpowiedniego wysiłku z Twojej strony “kolagen w kapsułce” może niewiele pomóc.

Zabieg endermologii a kolagen

Zabieg endermologii pozytywnie wpływa na stan skóry. Pomaga w zwalczaniu cellulitu, ale także w produkcji elastyny oraz… tytułowego kolagenu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegu endermologii, koniecznie przeczytaj moje poprzednie wpisy blogowe:

Endermologia – efekty uboczne. Jakie są i czy mogą być groźne?

Endermologia – przeciwwskazania do zabiegu (i parę słów o obserwacji)

Endermologia – efekty (i dodatkowa porada od nas)

Osobiście jestem producentem strojów przeznaczonych do endermologii, a także zabiegów SPA, kosmetycznych i rehabilitacyjnych. Więcej o moich strojach przeczytasz klikając tutaj oraz odwiedzając mój sklep.

Kolagen w tabletkach – podsumowanie tematu

Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Choćbyś stanęła na głowie — nie zatrzymasz procesu starzenia się. Możesz jednak zadbać o swoje życie i zmienić je na lepsze. Zacznij od stopniowego odstawiania niezdrowej żywności i 20-minutowych, lekkich treningów. Z pewnością pomoże Ci to bardziej, niż suplementowanie kolagenu w tabletkach przy zachowaniu niezdrowych nawyków.

Suplementację mogę polecić osobom:

Schorowanym lub w podeszłym wieku. Ponieważ mogą one nie być w stanie uprawiać sportu, a eksperymentowanie z dietą jest w ich przypadku mocno utrudnione. Oczywiście suplementację możesz zacząć dopiero po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Którym powyższe metody nie przyniosły skutku. Każdy organizm ma swój “urok”. Prowadzisz aktywny tryb życia, trzymasz zdrową dietę i starasz się wysypiać, a mimo to masz niski poziom kolagenu? Zasięgnij porady lekarskiej i w ostateczności zacznij suplementację.

Życzę zdrowia i zapraszam za tydzień na swojego czwartkowego bloga. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *