Jak się odstresować w 5 minut (w tym: masaże, zabiegi)

jak się odstresować w 5 minut

Dziś kilka słów o tym, jak się odstresować w 5 minut. To niewiele czasu na odprężenie się, jednak jest w zupełności wystarczające. Zapraszam do lektury 🙂.

Jak się odstresować w 5 minut?

Czy to możliwe, aby wyciszyć się wewnętrznie w zaledwie kilka chwil? Osobiście uważam, że tak. Tyle mi wystarczy, aby poczuć się zrelaksowanym zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dziś wpis bardziej luźny i intymny, gdyż przedstawię Ci moje prywatne metody na to, jak się odstresować w 5 minut.

Ważna uwaga: każdy z nas jest inny, tak więc nie wszystkie sposoby muszą zadziałać na Ciebie tak samo dobrze, jak działają na mnie. No, to lecimy.

Metody, które wykorzystasz wszędzie

Mógłbym zacząć od medytacji czy treningu cardio, jednak są to czynności, do których musisz się odpowiednio przygotować. Zamiast nich zacznę więc od metod, które wykorzystasz wszędzie:

Głębokie oddychanie. Brzmi banalnie… i w rzeczywistości też takie jest. Oddychasz jednak cały czas, dlatego jest to metoda na relaks, którą wykonasz dosłownie wszędzie. W pracy, na spotkaniu rodzinnym, a nawet podczas stresującej randki w restauracji. Osobiście GORĄCO polecam metodę oddechową Wima Hofa. Jej pełna wersja trwa dłużej, niż 5 minut, ale nikt nie każe Ci wykonywać wszystkich cykli. Doskonałe video instruktażowe znajdziesz pod tym linkiem.

Po prostu uśmiech. Już od dawna wiadomo, że nawet “fałszywe” uśmiechanie się jest w stanie znacząco poprawić nastrój. Co jednak możesz zrobić, gdy w danej sytuacji uśmiech jest niestosowny? Wystarczy, że bardzo lekko podniesiesz kąciki swoich ust oraz powieki, innymi słowy: nadasz swojej twarzy bardziej “żywego” wyglądu. Postaraj się też wprawić w optymistyczne myśli (choćby miało to być na siłę), a stres powinien nieco się zmniejszyć.

Metody, których nie wykorzystasz wszędzie

Tutaj mam już znacznie szersze pole do popisu. O ile głębokie oddychanie i mimika twarzy jest w stanie nieznacznie polepszyć Twój nastrój, o tyle to poniższe metody są moimi faworytami:

Rozciąganie. Kiedyś nienawidziłem rozciągania się, jednak teraz — uwielbiam je. Wystarczy 5-minutowa sesja, aby poczuć się rześkim i wysportowanym. Na dodatek poprawisz kondycję swojego ciała. Mi już po 3 miesiącach udało się wykonać pełny skłon, o czym kiedyś mogłem tylko pomarzyć.

Świeże powietrze. Gdy przebywam przez cały dzień w domu, przy sztucznym świetle — wieczorem mam gwarantowany ból głowy. Dlatego każdego dnia staram się dotleniać mózg. Przewietrzenie pokoju? Krótki spacer? A może po prostu wyjście na balkon? Sposobów jest mnóstwo.

Uporządkowanie. Czyste otoczenie reprezentuje czysty umysł. Jeśli przebywasz w okropnym bałaganie — nic dziwnego, że mierzysz się ze stresem. Szybkie odkurzenie pokoju i wyniesienie butelek po napojach z pokoju to kwestia kilku minut, a poczujesz się, jakby wyczyszczono Twój umysł.

Relaksujące dźwięki. Niektórzy uwielbiają słuchać odprężającej muzyki, a inni… asmr. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy osób. Jeśli tylko masz dostęp do słuchawek i internetu, to możesz wykonać sobie relaksującą, 5-minutową sesję audio. Koniecznie sprawdź, które dźwięki działają na Ciebie najlepiej.

Zimny / gorący prysznic. Zimny prysznic uchodzi za ten bardziej “odświeżający umysł”, jednak bądźmy ze sobą szczerzy — większość z nas nie jest przyzwyczajona do tak niskich temperatur. Zamiast tego równie dobrze możesz wziąć ciepły lub gorący prysznic. Dla mnie wiele znaczy sam kontakt z wodą.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Kiedy dopadnie Cię już stres — może być Ci ciężko się go pozbyć. Dlatego w tym przypadku jestem zwolennikiem stwierdzenia “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Ale jak zapobiegać stresowi?

Regularnie uprawiaj sport. Zasada 5-minut sprawdzi się dobrze i tutaj. Wystarczą intensywne ćwiczenia cardio (np. bieżnia, rowerek), które przyspieszą przepływ Twojej krwi. Ćwicz nawet wtedy, gdy czujesz się dobrze!

Odstaw używki. Nie pij alkoholu, nie pal papierosów… nie korzystaj z Facebooka? Osobiście do “lekkich używek” zaliczam też social media, dlatego w miarę możliwości ograniczam dzienny kontakt z nimi. I Tobie też to polecam.

Zadbaj o zdrową dietę. Przepis na zdrową dietę jest banalnie prosty. Unikaj fast-foodów i cukru, jedz za to sporo warzyw i owoców. Słuchaj swojego organizmu. W razie wątpliwości możesz skorzystać z porady dietetyka — wystarczy jedna wizyta, aby dobrać idealne dla Ciebie żywienie!

Suplementy i zabiegi. Jeśli Twój organizm potrzebuje dodatkowych minerałów — możesz stopniowo włączać do swojej diety suplementy (po konsultacji z lekarzem). Zabiegi, takie jak masaż czy endermologia, też pomogą Ci w zrelaksowaniu się.

Jak się odstresować w 5 minut… w pigułce

Jak widzisz — metod na usunięcie stresu w 5-minut jest całkiem sporo. Od sportu, przez relaksującą muzykę, aż po zmienienie sposobu oddychania. Powyżej omówiłem po kolei:

– głębokie oddychanie,

– uśmiech (nawet wymuszony),

– rozciąganie,

– dostęp do świeżego powietrza,

– uporządkowanie otoczenia,

– relaksujące dźwięki,

– zimny / gorący prysznic,

– odstawienie używek,

– zdrową dietę,

– suplementy i zabiegi.

Myślę, że przynajmniej jedna z moich powyższych propozycji powinna Ci pomóc.

Sprawdź też moje poprzednie artykuły:

Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny?

Co zabrać do SPA? – czyli pakujemy naszą wypoczynkową torbę

Endermologia – efekty (i dodatkowa porada od nas)

Życzę zdrowia (i spokoju)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *