Mikrodermabrazja twarzy – czyli lepsza wersja peelingu

mikrodermabrazja twarzy

Mikrodermabrazja to nazwa, której po prostu nie da się wymówić prawidłowo przy pierwszym podejściu. Jest to jednak zabieg popularny, na który decyduje się całe mnóstwo pacjentek w gabinetach kosmetycznych. Na czym on polega? Jakie są rodzaje? Jakie przynosi efekty? Czy istnieją do niego przeciwwskazania? Wszystkie te kwestie omawiam poniżej.

Na czym polega mikrodermabrazja?

Na samym początku skupmy się na tym, na czym w ogóle polega mikrodermabrazja. Zabieg ten jest często określany jako mikropeeling – i ta druga nazwa już znacznie bardziej nakierowuje nas, o co w tym wszystkim chodzi. Za pomocą specjalistycznego narzędzia wykonuje się peeling, czyli złuszczanie naskórka.

Do wszystkiego dochodzi tylko za wykorzystaniem ścierania mechanicznego. Warty uwagi jest fakt, że mikrodermabrazja jest odmianą peelingu, którą wykorzystuje się nie tylko do poprawienia kondycji skóry twarzy, ale całego ciała. Pacjentki najczęściej decydują się na zabieg w obrębie dekoltu czy szyi.

Rodzaje mikrodermabrazji

Istnieje wiele różnych odmian mikrodermabrazji. Osobiście udało mi się znaleźć aż 5 typów, a mianowicie:

– mikrodermabrazję diamentową,

– mikrodermabrazję korundową,

– mikrodermabrazję laserową,

– mikrodermabrazję tlenową, nazywaną też oksydermabrazją,

– mikrodermabrazję wodną, nazywaną też hydrabrazją.

Uwaga: na powyższych nazwach bez problemu możesz połamać sobie język 🙂.

Metody te różnią zarówno zastosowanym materiałem do peelingu jak i całym podejściem do zabiegu. Dla przykładu w mikrodermabrazji diamentowej używa się specjalnych, diamentowych tarcz, a z kolei w mikrodermabrazji korundowej: kryształków korundu.

Dobra, ale nie zagłębiajmy się w każdy rodzaj zabiegu z osobna. Przejdźmy z kolei do tego, po co tak właściwie przeprowadza się mikrodermabrazję?

Jakie efekty daje mikrodermabrazja twarzy?

Zabieg ten niesie za sobą całkiem sporo pozytywów. Możesz liczyć między innymi na:

– złuszczenie martwego naskórka w bardziej precyzyjny sposób, niż przy użyciu standardowego peelingu,

– usunięcie zanieczyszczeń, które zebrały się na powierzchni cery,

– odblokowanie porów,

– zredukowanie ilości zmarszczek, a nawet przebarwień i blizn.

Oprócz tego mikrodermabrazja to doskonałe przygotowanie do innych zabiegów kosmetycznych, takich jak na przykład mezoterapia igłowa, o której rozpisałem się znacznie szerzej w tym artykule: Dermapen – jak działa nakłuwanie skóry mikroigłami?.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji twarzy

Pierwszym przeciwwskazaniem do mikrodermabrazji, jakie przychodzi mi na myśl, to oczywiście przerwanie ciągłości skóry, lub po ludzku – po prostu przecięcia. Nie dość, że wtedy sam zabieg byłby okropnie bolesny, to mogłoby dojść do zakażenia… a po co ryzykować? Lepiej poczekać, aż rana samoistnie się zagoi.

Drugim przeciwwskazaniem jest (jak w przypadku wielu innych zabiegów skóry twarzy) wszelkiego rodzaju trądzik, ale głównie różowaty. Oprócz tego na niekorzyść pacjentek przemawiają też brodawki i opryszczki – wszystkie takie zmiany koniecznie muszą być oceniane przez profesjonalnego kosmetologa.

Przeciwwskazań jest znacznie więcej, a wśród nich znajdują się choroby nowotworowe, łuszczyca, zażywanie niektórych rodzajów leków, a nawet znamiona. Konsultacja lekarska przed zabiegiem mikrodermabrazji twarzy (i reszty ciała) jest więc na wagę złota.

Jak często należy wykonywać mikrodermabrazję twarzy?

Zabieg mikrodermabrazji twarzy możesz oczywiście wykonać tylko raz, jednak większość efektów pojawia się dopiero podczas regularnego odwiedzania kosmetologa. Mikropeeling najczęściej powtarzany jest kilka (a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście) razy z kilkudniowym / kilkutygodniowym odstępem czasowym.

Czy mikrodermabrazja jest polecana?

Na wielu forach internetowych internautki polecają zabieg mikrodermabrazji twarzy, jednak jednocześnie ostrzegają przed tym, że należy uzbroić się w cierpliwość. I nie ma w tym niczego dziwnego – większość zabiegów kosmetycznych musi być wykonywana regularnie, aby w końcu przynieść zaplanowane efekty.

Na korzyść mikrodermabrazji przemawia też to, że jest ona względnie tanim zabiegiem. Choć szczegóły zależą tutaj oczywiście od wybranego rodzaju mikrodermabrazji oraz cennika samego salonu kosmetycznego, w którym zdecydujesz się na zabieg. Jeśli jednak poszukasz wystarczająco dobrze, to uda Ci się zamknąć w kilkuset złotych. Jednak ostrzegamy – wygląd ma swoją cenę, dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest zapłacić nieco więcej, ale móc cieszyć się nieskazitelnym pięknem.

Mikrodermabrazja twarzy – podsumowanie

Wiesz już, na czym polega zabieg mikrodermabrazji twarzy. Choć brzmi on groźnie, to jest po prostu nieco lepszą wersją dobrze znanego Ci peelingu. Nie niesie on za sobą też wielu negatywnych skutków ubocznych, jednak należy zachować ostrożność w przypadku chorób współistniejących.

Sprawdź też moje pozostałe artykuły:

Ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem?

Salon kosmetyczny – w jakie akcesoria opłaca się inwestować?

Cennik kosmetyczny. Wiesz, ile powinnaś kasować za usługi?

Pozdrawiam i życzę udanego zabiegu!

Źródło 1

Źródło 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *