Cennik kosmetyczny. Wiesz, ile powinnaś kasować za usługi?

Planujesz otworzyć salon kosmetyczny ale nie wiesz, na ile wycenić swoje usługi? A może chcesz podnieść ceny, tylko nie wiesz o ile? Przede wszystkim – gotowa odpowiedź nie istnieje. Powiem ci jednak, od czego zależy cennik kosmetyczny i jak bezpiecznie podnosić ceny. Zapraszam 😀.

Jak wygląda dobry cennik kosmetyczny? Doradzam.
Jak powinien wyglądać cennik kometyczny – LaSpa.

Ile średnio kosztują usługi kosmetyczne w salonie?

Ceny usług kosmetycznych są naprawdę różne i nie ma sensu się opierać na statystykach. Praktycznie ten sam zabieg w jednym salonie może kosztować ok. 50 złotych, a w innym – ponad 200. Popatrz tylko na poniższy przykład najpopularniejszych z nich.

– Klasyczny manicure. Od 30 do ponad 100 złotych.

– Klasyczny pedicure. Od 40 do ponad 150 złotych.

– Makijaż wieczorowy. Od 100 do ponad 250 złotych

– Depilacja laserowa. Od 150 do ponad 350 złotych (okolice intymne)

– Mezoterapia mikroigłowa. Od 200 do ponad 500 złotych (pojedyncza sesja)

Rozstrzał cenowy ogromny. Mógłbym wymienić w tym miejscu wszystkie istniejące zabiegi kosmetyczne i zapełnić nimi cały artykuł. Tylko, że wtedy nie wyniosłabyś z niego żadnej konkretnej wiedzy. Zamiast tego wytłumaczę Ci więc, w jaki sposób powinnaś wyceniać swoje usługi.

Od czego zależy cennik kosmetyczny?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że im wyższa jakość usługi, tym wyższa cena. Tylko, że nie zawsze tak jest. Poniżej opisałem 3 najważniejsze czynniki, od których zależą ceny zabiegów kosmetycznych.

1. Miejsce położenia salonu. Nie oszukujmy się – to jest pewnie najważniejsze kryterium. Ceny w dużych miejscowościach, takich jak Warszawa czy Wrocław, mogą być kilkakrotnie większe niż w małych miasteczkach, czy wsiach. Dlaczego? Moim zdaniem główne powody są dwa. Po pierwsze: w dużych miastach koszt wynajmu lokalu jest odpowiednio większy (przedsiębiorcy muszą odbić koszty). Po drugie: mieszkańcy dużych miast zarabiają więcej, więc wysokie ceny nie są dla nich aż tak odstraszające (przedsiębiorcy wykorzystują okazję zarobku).

2. Jakość sprzętu i kosmetyków. Niektórzy korzystają z nowoczesnego sprzętu do wykonywania zabiegów, a inni używają tańszych zamienników. Niektórzy bez przerwy inwestują w jakość, by inni cięli koszty praktycznie na wszystkim. Cennik kosmetyczny zależy więc od tego, czy planujesz zachęcać klientów wysoką jakością usług, czy też ich niską ceną. Osobiście wybrałbym tę pierwszą opcję – bo nie mógłbym pracować z myślą, że obsługuję nieoptymalnie. Jednak dopóki Twoja cena jest adekwatna do poziomu lokalu, to możesz śmiało ciąć koszty. A przynajmniej na początku działalności.

3. Doświadczenie personelu. Bez względu na to, czy wszystkie zabiegi wykonujesz sama, czy też masz od tego zatrudnionego pracownika – im wyższe kwalifikacje, tym wyższa powinna być cena usługi. Powód jest prosty: duże doświadczenie to wysoka jakość. A za wysoką jakość nie powinnaś się bać kasować więcej. Pamiętaj, że nie bierzesz pieniędzy za ilość godzin, którą poświęcisz na wykonanie zabiegu. Bierzesz pieniądze za wiele lat swojego doświadczenia i praktyki. Na początku możesz śmiało kasować mniej, jednak jeśli masz kilka lat stażu, a stawki jak u nowicjuszki – to coś robisz nie tak.

To takie 3 główne czynniki, które powinnaś brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Otwierasz salon w stolicy kraju? Zainwestowałaś sporo pieniędzy w kosmetyki i sprzęt? A może zatrudniasz dodatkowo makijażystkę z 5-letnim stażem? To wszystko powinno wpłynąć na Twój cennik kosmetyczny.

Jak podnieść ceny w salonie kosmetycznym bez utraty klientów?

Każdy z nas chciałby zarabiać tak dużo, jak to możliwe. Jeśli chcesz rozwinąć swój lokal, to prędzej czy później będziesz musiała albo zwiększyć ceny, albo zwiększyć swoje moce przerobowe. W tym przypadku skupimy się jednak na podniesieniu cen, bo zwiększenie ilości obsługiwanych klientów jest proste tylko w teorii.

Jeśli chcesz podnieść cennik kosmetyczny w swoim salonie, trzymaj się poniższych zasad.

1. Podnoś ceny stopniowo, bardzo stopniowo. Nagła podwyżka cen może sprawić, że Twoi klienci odejdą do konkurencji. Znacznie rozsądniej będzie postawić na stopniowe ich podnoszenie – najlepiej w oparciu o panującą inflację i podwyżki cen mediów. Zamiast jednorazowo podnieść cenę usługi o 50%, podnoś ją miesięcznie na przykład o 10%.

2. Nie bój się dzielić informacjami ze swoimi klientami. Nagły wzrost ceny wynajmu lokalu? Kolejne podniesienie kwoty składki zdrowotnej? Social media to świetne miejsce, abyś dzieliła się aktualnościami ze swoimi klientami – nawet tymi przykrymi. Poinformuj o podwyżce i znajdź dla nich dobre uzasadnienie. Klient odejdzie od Ciebie prędzej, jeśli nie będziesz z nim fair, niż gdy lekko podniesiesz cennik.

3. Po prostu stań się lepsza. I to raczej najlepsza porada, jaką mogę Ci w tym momencie dać. Nie bój się inwestować – zarówno w siebie, jak i sprzęt. Jakościowy salon kosmetyczny to dochodowy salon kosmetyczny. Jeśli będziesz stała w miejscu, to Twoje zarobki również.

Jeśli chcesz dobrze zadbać o swój salon kosmetyczny, koniecznie przeczytaj też moje pozostałe poradniki:

Jak urządzić mały salon kosmetyczny? I nie dostać przy tym klaustrofobii.

Najbardziej dochodowe zabiegi kosmetyczne? Czyli na czym zarobisz najwięcej

Zabiegi kosmetyczne dla mężczyzn? Jasne! Endermologia nie tylko dla kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *