Otwarcie salonu kosmetycznego – czy ma to dziś sens?

Otwiera się coraz więcej salonów kosmetycznych. Wszystko wskazuje na to, że jest to bardzo dochodowy biznes i warto w niego inwestować. Każdy medal ma jednak dwie strony, tak więc dziś omawiam zarówno plusy, jak i minusy takiej operacji. Czy otwarcie salonu kosmetycznego ma w dzisiejszych czasach sens? Zapraszam do lektury.

Czy otwarcie salonu kosmetycznego to dobre podejście w dzisiejszych czasach?
Otwarcie salonu kosmetycznego w dzisiejszych czasach – LaSpa

Własny salon kosmetyczny – czy warto go mieć?

Własny salon kosmetyczny jest marzeniem wielu nastoletnich dziewczyn. Chłopców z reguły rzadziej. W ciągu ostatnich lat branża beauty znacznie się rozwinęła, tak więc rodzi się pytanie: czy nadal warto pchać się w ten biznes?

Plusy własnego gabinetu urody

Do zalet posiadania własnego salonu urody osobiście zaliczyłbym to, że:

1. Będziesz mogła rozwinąć swoje umiejętności. A skoro w ogóle zaczęłaś czytać ten artykuł, to pewnie kosmetologia choć odrobinę Cię interesuje. Jeśli zdecydujesz się otworzyć swój własny salon, to będziesz miała doskonałą okazję aby podszlifować umiejętności i rozwijać swoją pasję. Twoim marzeniem od zawsze było zostać kosmetyczką i masz przygotowany budżet do inwestycji? Jeżeli tak, to moim zdaniem powinnaś zdecydować się na otworzenie swojego salonu. W pracy powinna liczyć się przede wszystkim przyjemność. Pieniędzmi możesz zainteresować się później.

2. Twój salon kosmetyczny może być dochodowy. Sprawdź sama, ile gabinetów urody jest otwartych dziś, a ile było otwartych jeszcze kilka lat temu. Na logikę – gdyby branża ta nie była dochodowa, to nowe salony kosmetyczne po prostu by się nie otwierały. A jeśli już, to bardzo szybko by splajtowały. Jeżeli znasz podstawy prowadzenia biznesu i jesteś dobra w swoim fachu, to Twój własny gabinet może przynieść Ci naprawdę spore miesięczne dochody.

3. Będziesz niezależną kosmetyczką. Od kiedy zacząłem prowadzić własną firmę, to nie wyobrażam sobie powrotu do pracy na etacie. Pracując w czyimś salonie kosmetycznym zawsze będziesz zależna od swojego szefa (i umowy o pracę). Jednak gdy otworzysz swój gabinet, to wszystkie te zobowiązania znikną, a Ty będziesz w pełni niezależną kosmetyczką. Z całą pewnością będziesz miała na głowie więcej obowiązków – jednak będąc swoim własnym szefem będzie Ci się je wykonywało znacznie przyjemniej.

Minusy własnego gabinetu urody

Wszystko ma swoje wady i zalety. Tak samo jest w przypadku salonów kosmetycznych. Jako osoba obiektywna, muszę Ci powiedzieć też o minusach. A są nimi:

1. Wysokie koszty utrzymania lokalu. O ile koszty samego wynajmu budynku są jeszcze do zniesienia, o tyle zakup sprzętu, utrzymanie działalności i wydatki związane z reklamą mogą być zabójcze. A w tym wszystkim wcale nie pomaga szalejąca inflacja. Przygotuj się więc na to, że możesz zarabiać dużo… ale równie dużo będziesz miała też wydatków. Czy te koszty są nie do zniesienia? Raczej nie, są droższe biznesy. Ale z całą pewnością pierwsze kilka miesięcy da Ci w kość. No, chyba że masz zaoszczędzoną większą sumę pieniędzy. Wtedy powinno być Ci łatwiej.

2. Całe mnóstwo konkurencji. Branża beauty w naszym kraju dość szybko się rozwinęła (i robi to nadal). Musisz więc brać pod uwagę, że nie tylko Ty myślisz o otworzeniu swojego własnego gabinetu urody. Być może zanim zrealizujesz swój biznesplan, to w Twoim pobliżu otworzy się kilka dodatkowych salonów? Wtedy na pewno będzie Ci ciężej. Na szczęście przemyślany marketing i reklama są w stanie zdziałać cuda. Tylko, no właśnie, to znowu będzie kolejny wydatek💲.

3. Niezrozumiałe regulacje prawne. Otworzenie własnego salonu kosmetycznego to też sporo przepisów do przestrzegania. Zaczynając od BHP i sanepidu, kończąc na rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Osobiście nie wyobrażam sobie ogarniać tego wszystkiego w pojedynkę. Domyślam się więc, że Ty również. W takim wypadku będziesz musiała skorzystać z pomocy fachowców. I zgadłaś – to znowu są koszta.

Otwarcie salonu kosmetycznego – to w końcu warto?

Zwróć uwagę, że wszystkie minusy posiadania własnego salonu kosmetycznego kręcą się wokół pieniędzy. Kosmetologia to nie jest tani biznes i bez odłożonych pieniędzy raczej nie polecam się za niego zabierać. Jeśli jednak masz przygotowaną sumę pieniędzy, które chętnie przeznaczyłabyś na inwestycję… to osobiście bym w to poszedł.

Otwarcie salonu kosmetycznego pozwoli Ci poczuć się wolną, a praca stanie się czystą przyjemnością. Tak więc przygotuj sobie sensowny biznesplan, rozejrzyj się po okolicy i… działaj!

Więcej artykułów mojego autorstwa

Przeczytaj też moje pozostałe poradniki. Jestem producentem profesjonalnych strojów do zabiegów SPA, kosmetycznych i rehabilitacyjnych. Aktualnie skupiam się na endermologii. Chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej? Kliknij w linki poniżej!

Endermologia twarzy – efekty (i trochę o przeciwwskazaniach)

Endermologia – efekty uboczne. Jakie są i czy mogą być groźne?

Endermologia – przeciwwskazania do zabiegu (i parę słów o obserwacji)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *