Jak urządzić mały salon kosmetyczny (i nie dostać przy tym klaustrofobii)?

Cześć. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie jesteś właścicielem gabinetu kosmetycznego. No, a przynajmniej planujesz kimś takim zostać 😉. Wielu początkujących przedsiębiorców nie może sobie jednak pozwolić na dużą salę – wiadomo, że prowadząc firmę w Polsce trzeba na wielu rzeczach oszczędzać (a przynajmniej na samym początku). Jeśli zastanawiasz się więc, jak urządzić mały salon kosmetyczny tak, by nie dostać przy tym ataku klaustrofobii i nie zgubić klientów wśród gratów… to zaraz podpowiem Ci, co możesz zrobić.

Przede wszystkim: jakie zabiegi będziesz wykonywać?

Dopóki nie odpowiesz sobie na to pytanie, to równie dobrze możesz strzelać w ciemno. Ja osobiście mam najwięcej styczności z salonami endermologicznymi – bo jestem producentem strojów wykonywanych podczas zabiegów 👘.

Dlatego to właśnie w kontekście tego rodzaju gabinetów napisałem poniższy poradnik – ale spokojnie możesz go przeczytać nawet wtedy, gdy planujesz wykonywać zupełnie inny typ zabiegów.

Urządzenia i akcesoria wykorzystywane podczas zabiegów

Zacznij od urządzeń i akcesoriów, których będziesz potrzebować podczas zabiegów. Niby banał, ale z jakiegoś powodu wiele osób najpierw kupuje meble… a potem brakuje i miejsca, i środków na najważniejszy sprzęt 💲. Chcesz otworzyć salon endermologiczny? To zaopatrz się w dobry masażer podciśnieniowy.

Jako producent strojów do zabiegów doradzam Ci, abyś zakupiła też… stroje do zabiegów 😉. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile nowych osób w branży zapomina o tym elemencie. Tak więc zamiast inwestować na start w drogie dekoracje – przygotuj swoim klientom szeroką garderobę strojów do zabiegów kosmetycznych.

W atrakcyjnej cenie znajdziesz je w moim sklepie ← zapraszam!

Jak urządzić mały salon kosmetyczny – meble i cała reszta

Dobra, ale miało być o ciekawym urządzaniu i aranżacji, a ja tutaj przynudzam jakimiś urządzeniami. No, to po kolei.

Fotel do zabiegów – bez niego się nie obejdziesz

Za każdym razem, gdy ktoś zadaje mi pytanie “jakie meble powinny znaleźć się w moim salonie kosmetycznym”, to odpowiadam: fotel 💺. A dokładniej fotel do zabiegów, który jest podstawą w każdym gabinecie. Nie staraj się w jego przypadku zbytnio oszczędzać, a zamiast tego zadbaj o swoją wygodę.

Serio – nawet tak głupi dodatek, jak regulacja za pomocą silniczków elektrycznych sprawi, że Twoja praca będzie o tonę łatwiejsza. Bez względu na to, jak mały nie jest Twój salon kosmetyczny, to bajerancki fotel do zabiegów na pewno się w nim zmieści. A naprawdę warto w niego zainwestować.

Stolik kosmetyczny – Twój mały pomocnik

Stolik kosmetyczny to po prostu wąska szafka na kółkach. Zamiast zagracać swój mały gabinet meblościankami czy innymi wolnostojącymi dodatkami… zdecyduj się właśnie na tego typu stolik. Są one oczywiście różnych rozmiarów, jednak nawet do tych najmniejszych zmieścisz wszystko, co potrzebne.

Założę się, że w swoim gabinecie będziesz mieć całe mnóstwo urządzeń do zabiegów czy akcesoriów do sterylizacji narzędzi. Możesz mieć je zawsze pod ręką – właśnie w mobilnym stoliku kosmetycznym. I prawdę mówiąc – fotel do zabiegów i taki stolik od biedy powinny Ci wystarczyć 😅.

Dodatkowe meble w Twoim salonie

Ale wymieniać mógłbym jeszcze długo – łóżko kosmetyczne, przyjazny dla kręgosłupa taboret, osobne szafki i półki… dodatkowych mebli możesz tak naprawdę wybrać tyle, na ile wystarczy Ci miejsca.

Z własnego doświadczenia wspomnę jeszcze tylko o gotowej recepcji i szafie, w której będziesz mogła trzymać stroje do zabiegów – a uwierz mi, że prędzej czy później Ci się one przydadzą. A może to tylko moje zboczenie zawodowe 😁?

Kwestie sanitarne w salonie kosmetycznym

Mały rozmiar salonu kosmetycznego nie zwalnia Cię z przestrzegania przepisów BHP. Niestety nie jestem w tej kwestii specjalistą – a nie lubię wypowiadać się na tematy, o których nie mam większego pojęcia.

Wiem natomiast, że wszystkie najważniejsze informacje w tej kwestii sprawdzisz na oficjalnej stronie govu. Dokument nazywa się dokładnie: Wymagania sanitarno-higieniczne jakie powinny być spełnione przy otwieraniu nowego zakładu fryzjerskiego, kosmetycznego, tatuażu i odnowy biologicznej. Brzmi groźnie (jak to oficjalne dokumenty 😅), ale w sumie liczy sobie 8 stron i jest napisany całkiem przystępnym językiem.

Mały salon kosmetyczny – czy warto taki mieć?

Dobra – wiesz już, jak urządzić mały salon kosmetyczny. To dość wymagające zadanie, dlatego na zakończenie chciałbym Cię jeszcze pocieszyć – bo gabinet niewielkich rozmiarów ma swoje plusy!

Po pierwsze – opłaty za wynajem i media będą znacznie niższe.

Po drugie – wszystko będziesz mieć pod ręką… no i będzie jakoś tak przytulniej.

Po trzecie – utrzymanie w nim porządku to będzie dla Ciebie bułka z masłem.

I myślę, że tym pozytywnym akcentem możemy skończyć dzisiejszy artykuł. Jeszcze raz zaproszę Cię tylko do mojego sklepu – wystarczy, że klikniesz tutaj. W LaSpa pracują profesjonaliści, którzy chętnie doradzą Ci podczas otwierania swojego pierwszego gabinetu kosmetycznego. Pozdrawiam 🙂.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *