Endermologia – efekty uboczne. Jakie są i czy mogą być groźne?

Endermologia, jak każdy inny zabieg kosmetyczny, może wywoływać efekty uboczne. Na całe szczęście nie zdarzają się one zbyt często i zwykle mają bardzo łagodny przebieg. W dzisiejszym artykule omówię najważniejsze z nich – zapraszam do lektury 🙂.

Endermologia (nie) w stu procentach bezpieczna

Zabieg endermologii charakteryzuje się tym, że jest względnie bezpieczny dla większości pacjentów. Nie popieram jednak mówienia, że w 100% przypadków nie pojawiają się żadne objawy niepożądane – bo niestety jest to fałsz

O wszystkich potencjalnych ryzykach powinien powiadomić Cię kosmetolog wykonujący zabieg. Jeśli dokonujesz endermologii u profesjonalisty, to nie powinien on mieć problemu, aby ostrzec Cię przed możliwymi niechcianymi efektami.

Endermologia – efekty uboczne. Jakie są dokładnie?

Poniżej przedstawię Ci najczęstsze efekty uboczne endermologii, które zgłaszają pacjenci.

Przede wszystkim – ból i dyskomfort

Długo zastanawiałem się, czy warto wymienić ból i dyskomfort wśród niepożądanych efektów… jednak jak widać, zdecydowałem, że tak 😉.

Te nieprzyjemne objawy mogą ujawnić się podczas: a) wpływu podciśnienia, lub b) nacisku rolki na skórę. Najczęściej jednak bywa tak, że dyskomfort pojawia się w wyniku obu tych działań naraz.

W tym miejscu warto podzielić ten efekt uboczny endermologii na kolejne dwie kategorie: a) próg bólu pacjenta, oraz b) doświadczenie osoby wykonującej zabieg.

Zwykle wystarczy poprosić kosmetologa, aby wykonywał ruchy nieco delikatniej, a dyskomfort powinien zaniknąć. Problem może pojawić się w przypadku, gdy próg bólu pacjenta jest tak niski, że wykonanie zabiegu będzie praktycznie niemożliwe. Wtedy należy go rzecz jasna przerwać

Na szczęście są to skrajnie rzadkie przypadki. Możesz mi zaufać, że dla większości osób zabieg endermologii jest bardzo przyjemny, a o dyskomforcie nie ma żadnej mowy 🙂.

Siniaki i inne zmiany na skórze

Niektórzy mają po prostu wyższą podatność na to, aby po endermologii na ich ciele pojawiały się siniaki. A poprzez “inne zmiany na skórze” mam na myśli głównie zaczerwienienia. 

Czy to poważny efekt uboczny? Z reguły nie, a nieprzyjemne ślady powinny zniknąć po maksymalnie kilku dniach. Z doświadczenia wiem jednak, że dużo pacjentek jest lekko przewrażliwionych na punkcie wyglądu swojego ciała, dlatego warto o nich wspomnieć 😉.

Miej na uwadze też to, że po zabiegu endermologii mogą pojawić się tak zwane wybroczyny, czyli małe plamki z powodu naruszenia naczyń włosowatych. Wyglądem przypominają one nieco wysypkę, jednak z reguły nie stanowią większego niebezpieczeństwa. Dla świętego spokoju warto jednak udać się do lekarza, jeśli wzbudzą one u Ciebie niepokój.

Czy te efekty uboczne są groźne?

To by było na tyle, jeśli mowa o najpopularniejszych efektach ubocznych endermologii. Prawda, że nie ma ich zbyt wiele 😁?

Nie oznacza to jednak, że wymieniłem dosłownie wszystkie z nich. Pamiętaj, że ten zabieg kosmetyczny może być niebezpieczny dla Twojego życia lub zdrowia, jeśli będziesz ukrywał przed osobą wykonującą zabieg swoje schorzenia.

Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy między innymi:

  • żylaki,
  • choroby nowotworowe,
  • ciążę,
  • stany zapalne naczyń krwionośnych.

O przeciwwskazaniach do endermologii znacznie szerzej rozpisałem się w tym artykule.

Tak więc odpowiadając na tytułowe pytanie – w większości przypadków efekty uboczne endermologii nie będą groźne. Pod warunkiem, że nie będziesz ukrywał żadnych schorzeń przed kosmetologiem / lekarzem.

Strój do endermologii – czy będzie przydatny?

Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i obawiasz się, że powyższe efekty uboczne endermologii będą dla Ciebie wyjątkowo dotkliwe… to warto zaopatrzyć się w specjalny strój.

To ubranie zminimalizuje ryzyko pojawienia się siniaków i zaczerwienień. Znacznie ułatwi ono też pracę kosmetologa, gdyż głowica znacznie płynniej będzie poruszać się po powierzchni Twojej skóry.

No a poza tym – Twoje ciało będzie bardziej zakryte. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się ze wstydem 😉.

Efekty uboczne endermologii – podsumowanie

Jeśli planujesz wybrać się na zabieg endermologii, ale odczuwałeś przed nim dość spore obawy – to mam nadzieję, że udało mi się Ciebie uspokoić 😉.

Jak widzisz – objawów niepożądanych jest niewiele i dla większości pacjentów są one nic nie znaczącymi błahostkami. Nie należy jednak bagatelizować ich istnienia, bo każdy z nas jest inny i może inaczej na wszystko zaregaować.

Najważniejsze jest to, żeby ostrzec osobę wykonującą zabieg o wszystkich Twoich schorzeniach i predyspozycjach. A jeśli podczas endermologii poczujesz, że coś jest nie tak – to od razu powinieneś o tym poinformować.

Tak czy inaczej – jestem na 99,(9)% pewien, że jeśli zastosujesz się do moich porad, to wszystko będzie dobrze 🙂.

Tak więc życzę miłego zabiegu i zachęcam do czytania mojego bloga. Nowy wpis w każdy poniedziałek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *